Podsumowanie III modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki” zrealizowanego w klasie Ic

Klasa I c zakończyła realizację III wiosennego modułu „Mała chmurka w krainie słońca” międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki”. Projekt realizowany był podczas zajęć poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem i aktywność z wykorzystaniem szerokiej gamy metod aktywizujący.

Uczniowie wybrali lekturę „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Wykonaliśmy szereg różnorodnych zadań związanych z lekturą.

– Wspólnie przeczytaliśmy książkę w szkole oraz wypełniliśmy  lekturniki.

– Zostaliśmy zaproszeni przez bibliotekę w naszej szkole na zajęcia związane z książką, uczniowie wysłuchali wiele ciekawostek dotyczących Afryki, autora książki i głównego bohatera Kazika.

–  Wykonaliśmy afrykańskie maski, zaśpiewaliśmy piosenkę o Afryce i zatańczyliśmy taniec afrykański.

– Świętowaliśmy zdalnie Międzynarodowy Dzień Ziemi, dzieci pokazały, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Dlatego przygotowały wierszyki i prace plastyczne, które zostały nagrane i powstał filmik.

– Wykorzystując karty, rysunki, filmiki uczniowie zapoznali się ze zwierzętami afrykańskimi. Zdobyte informacje zostały wykorzystane w przygotowanych przez dzieci Lapbookach o Afryce.

– Ważnym zadaniem było zadanie ekologiczne, wysłuchaliśmy opowiadania „Mała chmurka w krainie słońca” i odpowiedzieliśmy na pytania dotyczące tekstu. Omówiliśmy znaczenie słońca dla przyrody i człowieka, wykonaliśmy mapę skojarzeń dotycząca słońca oraz obejrzeliśmy filmiki edukacyjne na temat energii słonecznej i odnawialnych źródłach energii.

– Stworzyliśmy w klasie kącik przyrodniczy, uczniowie sami siali, sadzili i wykonali etykiety z nazwami roślin. Codziennie obserwowali, jak kiełkują, rosną i bardzo o nie dbali.

– Częścią kulminacyjną projektu był PIKNIK CZYTELNICZY POD CHMURKĄ. Gościem specjalnym była Pani ze szkolnej biblioteki, która przeczytała uczniom fragment lektury. Uczniowie przebrani w stroje afrykańskie, egzotyczne zwierzęta w skupieniu słuchali lektury. Potem odbył się spacer wokół szkoły połączony z obserwacją przyrody. Najważniejszą postacią był Kazik, który podróżował przez Afrykę min. rowerem.

Lektura okazała się trafnym wyborem. Uczniowie poznali wiele informacji o Afryce co zapewne wykorzystają w przyszłości.

Podczas pracy z lekturami i realizowanymi zadaniami wszystkie dzieci były bardzo zaangażowane. Forma opracowania lektur bardzo podobała się wszystkim uczniom. Klasa wysłała sprawozdanie z realizacji III modułu i otrzymała jego potwierdzenie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wykonanych działań uczniów.

Czytam_z_klasa_-_Modul_III

Certyfikat klasy